בבתי ספר רבים הטלפון הנייד נחשב מטרד ובמידה רבה בצדק, הוא מסיט את תשומת לב התלמידים מהשיעור ומפריע להם להתרכז במתרחש. אולם, בשימוש נכון ומושכל, יכולים הטלפונים הניידים של התלמידים לשמש כלי חקר רב עצמה.

במרבית הטלפונים הניידים קיימת כיום היכולת לצלם בהילוך איטי. מה שנחשב לטכנולוגיה יקרה ונדירה בעבר הופך להיות מוצר לשימוש יום יומי.

באמצעות צילום איטי ניתן להתבונן על תהליכים מורכבים שמתרחשים במהירות ולנתח אותם. יש בשוק מצלמות הילוך איטי מורכבות ויקרות להחריד אבל גם באמצעות המצלמה הקטנה והפשוטה בטלפון ניתן להגיע לתוצאות מרשימות

השימושים רבים ומגוונים אבל אני רוצה להציע מספר ניסויים מדעיים שיכולים בקלות להתפתח לחקר מדעי / טכנולוגי

ניסוי 1 – פיצוץ בלון

נסו לצלם בלון מתפוצץ, פעם ראשונה נסו לצלם בלון ריק מתפוצץ ולאחר מכן בלון מלא מים – מדוע נשארים המים "באוויר" לאחר הפיצוץ ?

ניסוי 2 – כלי נגינה

תוף, מצילה – כל אלו רוטטים במהירות וניתן לראות את הרטיטות בצילום איטי. האם ניתן לנתח את הקשר בין התנועות לצליל שנשמע ? האם משנה היכן מכים?

ניסוי 3 – מדידת מסה של גופים באמצעות סרגל

זה נושא מורכב יותר ומתאים לחטיבה ותיכון – מדידת מסה באמצעות סרגל. הרעיון הוא למדוד מסה באמצעות החוק השני של ניוטון שאומר שהכוח שווה למכפלה של המסה בתאוצה. נדנוד של סרגל בכוח אחיד יוצר תנועה מואצת (מטוטלת) שעליה מונחת מסה. קצב הנדנוד ניתן לצפיה בהילוך איטי והוא משתנה בהתאם למסה. דוגמה בסרטון

ניסוי בהילוך איטי החל מ 1:17

ניסוי 4 – חקר תנועות יחסיות

צלמו ילד זורק כדור בעמידה ולאחר מכן שהוא זורק את אותו כדור שהוא בתנועה במהירות קבועה (רוכב על אופניים או כל דרך אחרת). מה ההבדל בתנועת הכדור ? האם זה משנה האם המצלמה נמצאת בידי צופה חיצוני או מצולמת מכיוון שילד שנוסע ?