בשנת 1996 נרצח ביריות הראפר טופאק שאקור בן ה-25 כחלק ממלחמת כנופיות. שאקור היה אמן ושחקן מפורסם ומותו היה אבדה גדולה לענף.

בשנת 2012, 16 שנה לאחר מותו "הופיע" שאקור בהופעה חיה לצד ראפרים נוספים.

באופן דומה "הופיע" מייקל ג'קסון בשנת 2014, חמש שנים לאחר מותו בפסטיבל מוזיקה.

איך הם עושים זאת ?

רוח הרפאים של פפר

הופעתו של טופאק שאקור ושל מייקל ג'קסון היתה יישום של אשליה אופטית עתיקה שנקראת "רוח הרפאים של פפר" (Pepper's Ghost). לאשליה שורשים שנמתחים עד למאה ה-16 והיא בוצעה בתאטראות ומופעי רחוב "מדעיים". בשנת 1862 ביצע המדען ג'ון הנרי פפר (John henry Pepper) הדגמה חיה של האפקט במסגרת מחזה על בסיס ספרו של צ'ארלס דיקנס "האיש הרדוף". באשליה משחק שחקן אמיתי לצד רוח רפאים. עקב כך נקרא (שלא ממש בצדק) האפקט על שמו.

איך זה עובד

הבמה מורכבת למעשה משתי במות שונות. במה אחת אותה רואים הצופים ובמה אחת נסתרת. בין הבמות מוצב לוח זכוכית בזווית כזאת שהשתקפות של המתרחש בחדר הנסתר נראית לצופה בחדר הגלוי. הצופה רואה את הדמויות האמיתיות על הבמה ואת ההשתקפויות שמוקרנות בחדר הנסתר כאילו הם נמצאים באותו מקום – על הבמה האמיתית.

הרעיון של האשליה חזר לאחרונה לבתי הספר תחת הכותרת של "הולוגרמה" לטלפונים ניידים. הרעיון הוא זהה, להדביק כמה חתיכות של חומר שקוף – יכול להיות פרספקס או גם שקף (הרבה יותר קל לחתוך) שמודבק בצורה של פירמידה ומונח על הטלפון. אפליקציה שמקרינה דמויות משתקפת בזכוכית / פרספקס / שקף נראית כאילו מרחפת ותלת מימדית. אולם אחרי הכל זאת אינה הולוגרמה אלא התעלול הישן של פפר

לקריאה נוספת